ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ پنج شنبه ۵ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی مشاور امور بانوان معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
1395/08/29 کد خبر: 23232 اجراي طرح «افزايش دوام زندگي» براي دانش‌آموزان دختر
مديركل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش خبر داد: اجراي طرح «افزايش دوام زندگي» براي دانش‌آموزان دختر اجراي طرح «افزايش دوام زندگي» براي دانش‌آموزان دختر
اجراي طرح «افزايش دوام زندگي» براي دانش‌آموزان دختر
مدير كل امور زنان و خانواده آموزش و پرورش با بيان اينكه طرح «افزايش دوام زندگي» براي دانش‌آموزان دختر متوسطه دوم آماده شده است، از اجراي قانون كاهش ساعت كار زنان فرهنگي سرپرست خانوار در صورت تأمين اعتبار در اين وزارتخانه خبر داد

به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش وپرورش به نقل از امور زنان، مهناز احمدي در خصوص «مهم‌ترين برنامه‌هاي مرتبط با زنان فرهنگي و دانش‌آموزان در سال تحصيلي جاري»، اظهار داشت: معاونت امور زنان و خانواده، عضو كميته تلفيق وزارتخانه است كه اين كميته از هر معاونت، طرح و برنامه سال تحصيلي را دريافت مي‌كند و روي آن بحث مي‌شود و همه اعضا در حوزه‌هاي مختلف در خصوص طرح‌ها نظر مي‌دهند.

وي ادامه داد: بعد از طي مراحل كارشناسي، پروژه مورد نظر تصويب شده و مبلغ مورد نياز تعيين مي‌شود كه مربوط به همه بخش‌هاي آموزش و پرورش است.

مديركل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش يادآور شد: ما دركميسيون تلفيق براي سال تحصيلي جاري 10 برنامه ارائه داده بوديم كه با توجه به مشكلات اعتباري، هنوز تخصيص بودجه پروژه‌هاي تصويبي اين كميته انجام نشده است.

احمدي متذكر شد: آموزش حقوق و تكاليف به دانش‌آموزان دختر و پسر از جمله برنامه‌هاي سال تحصيلي جاري است؛ در سال گذشته در 15 استان اين طرح انجام شد و در سال تحصيلي جاري نيز قرار است در همه استان‌ها اين طرح انجام شود كه اين منوط به تأمين اعتبارات است؛ ضمن اينكه آموزش مهارت‌هاي ارتباطي و بهبود وضعيت بهداشتي دختران مناطق محروم و مدارس شبانه‌روزي از جمله برنامه‌هاست كه اجرا شده و جزء طرح‌هاي مصوب سال جاري است.

وي با اشاره به بحث توانمندي زنان فرهنگي سرپرست خانواده، گفت: اين طرح سال قبل به صورت محدود انجام شد و حدود 14 هزار زن فرهنگي سرپرست خانواده وجود داشت كه اين، آمار نگران كننده‌اي است.

احمدي تأكيد كرد: اين افراد كساني هستند كه هم نقش مادري و نيز پدري و معلمي را ايفا مي‌كنند و واقعاً فشار زندگي روي آنهاست و هيچ كسي نيز متولي آنها نيست؛ نه در ستاد و نه در اداره كل آموزش و پرورش؛ ضمن اينكه در دولت يازدهم تاكيد مي شد كه اگر وام تسهيلات و امكاناتي وجود دارد، خانم‌هاي فرهنگي سرپرست خانوار را در اولويت قرار دهيد.

اجراي طرح (آسيب‌شناسي رواني و اجتماعي دانش‌آموزان)

مديركل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مهم‌ترين برنامه‌هاي ديگر اين اداره كل، متذكر شد: طرح «آسيب‌شناسي رواني و اجتماعي دانش‌آموزان» را اجرا كرده‌ايم كه آمار آنها درحال بررسي قراردارد.

احمدي با بيان اينكه برخي از نتايج اين آمارها را براي مشاوران و در قالب كارگاه‌هايي ارائه مي‌دهيم، گفت: دو پرسشنامه خيلي مهم در اين خصوص وجود دارد كه در هر كدام حدود 15 شاخص قرار دارد.

وي با اشاره به انواع روش‌هاي سنجش يادآور شد: يكي از روش‌ها، آزمون «نئو» بوده است و يك آزمون نيز سلامت رواني و رفتاري كه هر سال مشاوران ما در كل كشور آن را انجام داده‌اند، اما آمار منتشر نمي‌شود؛ البته اين آمار به اداره كل در وزارتخانه آمده و جمع‌بندي مي‌شود و براساس آن طرح و برنامه آموزشي را به استان‌ها اعلام مي‌كنيم.

اجراي طرح دوام زندگي در بين دانش‌آموزان دختر متوسطه دوم 

وي با بيان اينكه طرح «افزايش دوام زندگي» از جمله طرح‌هاي ديگر است، گفت: اين طرح به خاطر اين است كه بچه‌هاي طلاق در مدارس بيشتر شده‌اند و روز به روز تعداد زن سرپرست خانوار در حال افزايش است.

احمدي گفت:‌ برنامه آموزشي «طرح افزايش دوام زندگي» طرح‌ريزي كنيم تا آموزش‌هايي كه دختران دانش‌آموز در متوسطه دوم به آن نياز دارند را ببينند و وقتي وارد زندگي مي‌شوند، مهارت زندگي پايدارتري را داشته باشند.

وي تصريح كرد: طرح ياد شده آماده است و بسته آموزشي لازم را پيش‌بيني كرده‌ايم كه اجراي آن بستگي به تأمين اعتبار دارد.

 وي در خصوص «قانون مرخصي زايمان زنان فرهنگي»، اظهار داشت: مرخصي زايمان زنان 6 ماه بود، اما قانون آن را به 9 ماه رسانده و تصويب كرد؛ در حال حاضر خيلي از دستگاه‌ها كه بودجه لازم را دارند نيز به آن عمل نمي‌كنند، اما آموزش و پرورش با وجود تنگناي مالي، مرخصي 9 ماه زايمان براي كارمندان زن شاغل اجرا مي‌كند.

مديركل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش در خصوص «كاهش ساعت كار زنان فرهنگي سرپرست خانواده»، متذكر شد: اين مصوبه مربوط به خانم‌هاي شاغل اداري كه در آموزش و پرورش فعاليت مي‌كنند، است كه داراي فرزند 6 ساله هستند؛ به صورتي كه ساعت كار آنها از 44 ساعت به 36 ساعت كاهش داده شده است و اين قانون مصوب مجلس است و شوراي نگهبان نيز آن را تأييد كرده و اخيراً به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است.

وي تصريح كرد:‌ بايد اعتبار لازم وجود داشته باشد و قرار است اگر اعتبار آن تأمين شود، اين قانون نيز در آموزش و پرورش عملي شود.

احمدي با اشاره به فعاليت‌هاي ديگر دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش، عنوان كرد: يكي ديگر از فعاليت‌ها، ايجاد شرايط و تسهيل براي مديريت خانم‌ها در سطوح بالاي مديريتي است و ما بخشنامه‌اي با امضاي وزير آموزش و پرورش به استان‌ها و مناطق فرستاده‌ايم.

مديركل زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه در حال حاضر حدود 960 هزار پرسنل در آموزش و پرورش فعاليت مي‌كنند، افزود: 512 هزار نفر از اين تعداد خانم هستند كه اين‌افراد مدير، دبير، كادر اداري، كارشناس و يا تا سطح ستاد وزارتخانه فعاليت مي‌كنند، اما در سطوح مديريتي كلان كه عبارت است از معاون وزير،‌ مديركل،معاون مديركل، رئيس آموزش و پرورش و معاونان ادارات درصد آنها حدود يك تا 2 درصد است.

وي در خصوص «برنامه‌هاي آموزش و پرورش براي ادامه تحصيل زنان فرهنگي»،گفت: ادامه تحصيل‌ براي خانم‌ها و آقايان در آموزش و پرورش فرقي نمي‌كند و هر موقع اين افراد قصد رفتن به دانشگاه داشته باشند، اگر اداره آموزش و پرورش هر منطقه امكاناتي داشته باشد، مي‌تواند آنها را مأمور به تحصيل كند و فرهنگيان مي‌توانند ادامه تحصيل داده و محدوديتي ندارند.

احمدي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه در اين چند ساله در آموزش و پرورش كمبود نيرو داشته‌ايم، نيروي مأمور به تحصيل نداريم و افراد متقاضي هم درس مي‌خوانند و هم‌كار تدريس خود را در مدارس انجام مي‌دهند

تعداد بازدید: 18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal